Fyzikální a chemické experimenty

Milé děti, 
ještě než začnete s některým z těchto pokusů, nejdřív poproste maminku nebo tatínka o svolení!

UPOZORNĚNÍ! 

Žádná tekutina, která vznikne během těchto experimentů, není  určena ke konzumaci.

Knot

Potřebujeme: tři stejně velké průhledné nádoby, potravinářské barvivo, trochu vody, dvě kuchyňské papírové utěrky.

Postup: Do dvou sklenic nalijeme stejné množství vody a přidáme potravinářské barvivo, do každé nádoby jinou barvu. Prostřední sklenice zůstane prázdná. Obě kuchyňské utěrky srolujeme a jeden konec dáme do sklenice s vodou a barvivem, druhý do prázdné nádoby. A sledujeme, co se bude dít. 

Vidíme, jak obarvená voda protéká přes knot (papírové utěrky) a v prostřední nádobě se smíchají obě původní barvy. Trvá to poměrně dlouhou dobu, doporučujeme trpělivost

Bojácné barvy

Potřebujeme: polotučné mléko, potravinářské barvivo, párátko, jar.

Postup: Do mělkého talířku nalejeme polotučné mléko. Do mléka kápneme potravinářskou barvu. Tu si sami můžeme vytvořit smícháním sypké barvy s vodou. Párátko namočíme do připraveného jaru a ponoříme doprostřed barevné skvrny. Barva se začne okamžitě v místě ponoření rozestupovat do stran. Jako kdyby se bála párátka s jarem :-). To samé aplikujeme i na další barvy. 

Vysvětlení: mléko obsahuje tuk a jar tuk rozpouští. Tím se snižuje povrchové napětí. Ta část mléka, která má vyšší povrchové napětí - více tuku (nejdále od jaru) stahuje tukovou vrstvu pryč od jaru. Toto se děje v mléce i bez přítomnosti barviva. Barva nám pouze umožňuje tento proces pozorovat.

Zdroj: www.sikovny-cvrcek.cz

Efekt "lávové lampy"

Potřebujeme: vysokou nádobu (čím vyšší, tím lepší), vodu, potravinářské barvivo, olej, jakoukoliv šumivou tabletu.

Postup: Do nádoby nalijeme vodu obarvenou potravinářským barvivem a olej. Počkáme, až se obě tekutiny oddělí. Ještě před vhozením tablety lze pomocí špejle zkoumat rozhraní mezi dvěma nemísitelnými kapalinami. Vhodíme šumivou tabletu a pozorujeme pokus.


Vajíčko bez skořápky

Potřebujeme: syrové vajíčko, sklenici, malý talířek nebo tácek na přikrytí sklenice, ocet

Postup:

1. Vajíčko vložíme do sklenice a zalijeme octem tak, aby bylo celé ponořené. Můžeme pozorovat první změny. Na skořápce vajíčka se tvoří malé bublinky.

2. Po několika hodinách vajíčko zkontrolujeme. Vidíme, že skořápka již zmizela úplně, nebo zůstala jen na několika málo místech. V druhém případě vajíčko ještě na nějakou chvíli ponoříme do octa.

Vajíčko tvoří mimo žloutku, bílku a skořápky také blány, které oddělují bílek od skořápky. Ocet skořápku rozkládá a při tom vzniká oxid uhličitý (ony malé bublinky na povrchu vajíčka na začátku pokusu). Blány však ocet nerozloží.

Černo-bílé tanečky

Potřebujeme: trochu soli, trochu pepře, nafukovací balónek, talíř, vlněný šál nebo vlněný svetr

Postup: Nasypeme trošku soli a trošku pepře (od každého zhruba čajovou lžičku) na talíř. Nafoukneme balonek, zavážeme jej na uzel a třeme o vlnu (přejedeme s ním alespoň 20x rychle tam a zpět). Potom podržíme balonek těsně nad talířem se solí a pepřem.

Vysvětlení: pepř je k nafukovacímu balonku přitahován - jednotlivá zrnka vyskočí do výšky a zůstanou viset na balonku, po tření s vlnou je nafukovací balonek elektricky nabitý, tedy na balonku vzniká tzv. statická elektřina. Pepř je k balonku přitahován, jako železo k magnetu. Sůl se ale elektrostaticky nenabíjí - neudrží náboj, a proto zůstává nehybně ležet na talíři.

Vulkán 

Pomůcky:

  • skleněná láhev či PET láhev, ve které bude lektvar na kouzelnou lávu, 
  • jedlá soda, ocet, jar.
  • Není nutné! (červené potravinářské barvivo, pokud chcete mít lávu opravdu lávovou)

Jak na to:

  • Prázdnou lahev postavte do prostoru a obestavte ji materiálem na tělo sopky.
  • Tělo sopky = může to být hrnčířská hlína, může to být těsto z mouky nebo třeba Lego DUPLO.
  • Sopku můžete vystavět tak, že bude koukat jen samotné ústí do láhve.
  • Jakmile máte láhev obestavěnou, je čas vytvořit lektvar na samotnou lávu:
  • jednoduše smícháte ocet s jarem (1/3 láhve octu, 3 polévkové lžíce jaru)
  • směs stačí zamíchat a pak nalít do kráteru - tedy trefit se do láhve, kterou máte uvnitř sopky
  • můžete celý postup otočit a nejprve dát tekutiny do láhve, kterou následně obestavíte.
    Aktivace lávy je snadná - využívá se u ní reakce octa a jedlé sody. Díky přidanému jaru při kontaktu směsi se sodou, začne krásná bublinatá reakce.
  • V téhle chvíli nasypte do láhve jedlou sodu - cca 2 polévkové lžíce.
  • Pokud si nejste jistí, kolik nepořádku sopka udělá, klidně si zkuste velikost reakce v malé skleničce.
  • Sopku můžete podložit pro jistotu ručníkem.

Zdroj: https://mklife.cz/den-1-kdyz-vulkan-chrli-darky/?fbclid=IwAR1JUGkO2tmd8FaoX9X4rAXPWaRVHESMGlu----_ZQYeiTQgJTHG3rQZhwtxs_E

Kouzelná papírová utěrka

Pomůcky: Papírovou utěrku, talířek s vodou, fixy

Postup: Papírovou utěrku přeložíme napůl a na její přední stranu fixem napíšeme např. text SRDÍČKO, otevřeme papírovou utěrku a dovnitř nakreslíme srdíčko (na pravou stranu). Poté utěrku složíme tak, aby byl text nahoře před námi a vhodíme ji do talíře s vodou a hele, kouzlo!

Tipy na texty a obrázky: Kytička, motýlek, ptáček, loď, ryba, hvězda aj.

Zdroj: TheDadLab


ZŠ Kosmonautů 15 - školní družina
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky